עמוד הבית בלוג איתור נזילה בבריכה
איתור נזילה בבריכה
שתף
14 אוג 2022

בריכה ביתית בקיץ מספקת הנאה ופעילות אולטימטיבית עבור הילדים. לעיתים הכיף נקטע עקב הופעתם של חורים או נזילות, תופעות הדורשות טיפול מיידי. איתור הנזילה יכול להיעשות במספר דרכים, ובמאמר זה ריכזנו עבורכם כל מה שצריך לדעת בנוגע לאיתור נזילות בבריכה והדרכים לטפל בהן.

סימנים הרומזים לקיומה של נזילה בבריכה

ירידת מפלס המים

הסימן המובהק ביותר הינו ירידה מתמשכת ורציפה במפלס קו המים של הבריכה. שימו לב שירידה במפלס המים אינו מעיד בהכרח על קיומה של נזילה, מכיוון שהוא יכול לנבוע ממספר סיבות אחרות למשל אידוי טבעי, השפרצות במשחקים או ייבוש על ידי הרוח.

כתמי רטיבות

כאשר הצנרת של הבריכה מוטמנת בתוך הקירות או הקרקע, ניתן לעיתים להבחין בסימני רטיבות בסביבות הצנרת. סימני עובש, כתמים כהים, נפילה של הטיח, צמיחה מוגברת של עשבים וכדו', עשויים להוות אינדיקציה טובה לכך שישנה נזילה בצנרת. במקרה הזה צריך לבצע איתור רטיבות.

איתור נזילה בבריכה

מחיר ההתעלמות

חשוב מאד להקדים ולטפל בנזילה מהר ככל האפשר. ככל שעובר הזמן הנזק גדל, והמחיר של ההמתנה עשוי להכפיל את עלויות התיקון.

נזילה שאינה מטופלת מהווה פצצה מתקתקת – היא עשויה לגרום לחלודה בחלקי הבריכה, היא יוצרת כתמי עובש, והיא עשויה לפגוע במגעים החשמליים בסביבת הבריכה. חשוב מאד להקדים ולטפל בנזילה כמה שיותר מוקדם, למניעת נזקים היקפיים.

סוגי נזילות אפשריות

רוב הבריכות מורכבות משלושה חלקים מרכזיים – גוף הבריכה, צנרת ההובלה וצנרת הסינון. בכל אחד מחלקים אלה ייתכנו חורים או סדקים הגורמים לנזילה. גוף הבריכה עשוי להיסדק ולהתבקע, או להיות מנוקב במידה ומדובר בבריכת אינטקס.

צינורות המים עשויים אף הם להתבקע כתוצאה מבלאי. בנוסף, ייתכנו נזילות בחיבורים בין הצינורות, בחיבורים של הפנסים לדפנות הבריכה, במסננות וכדו'.

איתור נזילה בבריכה

איתור נזילה בבריכה יכול להיעשות במספר דרכים, על פי נסיבות הנזילה:

בדיקת לחצים

בבדיקה זו מודדים את לחץ המים בצינור המוביל מים לבריכה, ולאחר מכן סותמים את שני הצדדים ובודקים האם הלחץ נשמר.

במידה והלחץ יורד ניתן להחדיר סיב אופטי המורכב ממצלמה הסורקת את חלקי הצינורות הפנימיים, ומאתרת סדקים או בעיות נסתרות.

בדיקה טרמית

איתור נזילות במצלמה טרמית מתבצע באמצעות סריקת הצינור במצלמה מיוחדת וערנות לשינויי טמפרטורה.

אזור בצינור עם נזילה צפוי להיות בטמפרטורה שונה עקב יציאת המים, כך שניתן לאתר את מוקד הנזילה לפי מפת הצבעים המתקבלת.

בדיקה אקוסטית

ניתן להבדיל בין צינור תקין לצינור נוזל באמצעות הרעשים שהמים עושים בזרימתם.

צינור אטום צפוי להוביל את המים בצורה שקטה, לעומת צינור נוזל היוצר רעשים וקולות בעבוע. שיטה זו מתאימה במיוחד לצינורות קבורים שלא ניתן לחשוף בצורה ישירה, מכיוון שהבדיקה יכולה להיעשות ממרחק גדול יחסית.

בדיקת גז

בדומה לאיתור נזילות גז, ניתן להחדיר תערובת גזים לצנרת של הבריכה ולסרוק את סביבות הצנרת לאיתור "בריחות" גז.

שיטה זו בטוחה וידידותית לסביבה, אולם יש צורך בהסמכה מיוחדת, וחשוב לוודא שאיש המקצוע מוסמך לביצוע בדיקה זו.

איתור נזילה בבריכה

איתור נזילה בבריכת אינטקס

מה זה בריכות אינטקס

"אינטקס" הינו המותג המוביל בעולם הבריכות הביתיות. חברת אינטקס מייצרת סוגי בריכות רבים ומגוונים, אולם המושג "בריכות אינטקס" מתייחס על פי רוב לבריכות רכות העשויות שכבות venyl, הנתמכות על ידי עמודים או קונסטרוקציה לקבלת קשיחות.

בריכות אלה מדמות בריכות בטון, אולם הן זולות בהרבה וניתנות לקיפול ולשינוע.

איתור נזילות בבריכות אינטקס

בריכות אינטקס אינן כוללות צנרת, כך שהנזילה מוכרחת להיות בגוף הבריכה. הדרך הפשוטה ביותר לאיתור הנזילה היא באמצעות מילוי המים, וסריקת רטיבות בחלק החיצוני של הבריכה.

במידה ואזור החיפוש מצומצם, ניתן לצבוע את החלק החיצוני של הבריכה בצבע עדין, ולאתר את חדירת הצבע לחלק הפנימי של הבריכה. חשוב להשתמש בצבע הניתן להסרה בקלות, למשל צבע מאכל או צבעי מים.

תיקון נזילות בבריכות אינטקס

מכיוון שלא מדובר בבריכות בטון או בנזילות צנרת, התיקון ייעשה על פי רוב באמצעות הנחת מדבקה. ניתן להסתפק בהנחת המדבקה בחלק הפנימי בלבד, אולם כדאי להדביק שכבת הגנה נוספת גם מהצד החיצוני ליתר ביטחון.

בחלק מבריכות האינטקס ישנם חלקים מתנפחים (שפת הבריכה למשל). במידה ונוצר חור באזור מתנפח יש לרוקן את האוויר בטרם הנחת המדבקה, ולחכות 12 שעות לפני שמנפחים שנית.

סיכום

עיכוב באיתור נזילות בבריכה עשוי לעלות כסף רב, ולגרום לנזקים היקפיים. עם הופעתם של סימנים מחשידים כדאי לפנות למומחה בתחום בכדי לטפל בבעיה מוקדם ככל האפשר. ניתן לפנות אלינו בכל שאלה, ולקבל מידע נוסף באמצעות אתר האינטרנט שלנו – תרמופלקס.

ייעוץ בוואטסאפ