עמוד הבית בלוג רטיבות בתקרה – מה עושים?
רטיבות בתקרה – מה עושים?
שתף
14 אוג 2022

סובלים מרטיבות בתקרה? ריכזנו לכם את כל המידע הנחוץ

משקי בית רבים סובלים מבעיות של נזילות ורטיבות בתקרה בבתיהם. הרטיבות מהווה מפגע אסתטי לבית, אך עלולה להיות גם מפגע בריאותי לתושבי הבית לאורך זמן. הגורמים לרטיבות בתקרה מגוונים וכוללים נזילה מהקומה מעל, בעיות צנרת, לחות גבוהה או בעיית איטום או ניקוז מים בגג. ריכזנו עבורכם את הגורמים המרכזיים לרטיבות בתקרה ואת דרכי ההתמודדות עמה.

רטיבות בתקרה- גורמים מרכזיים

בעיית איטום בגג

במקרים רבים של רטיבות בתקרה מהגג, הבעיה נובעת מבעיית איטום. האיטום בגג, שאמור למנוע מעבר של מים מהגג אל תקרת הבית, ככל הנראה נפגם או נשחק ולכן יש צורך לתקנו.

במקרה כזה הטיפול הוא יחסית פשוט- מזמינים בעל מקצוע שייתקן את האיטום בגג. לאחר תיקון האיטום הבעיה לא אמורה לחזור על עצמה.

בעיות רטיבות בתקרה מהגג נפוצות יותר בחורף, מכיוון שמים רבים מתנקזים בגג ועלולים לחדור לביתכם. יחד עם זאת ייתכן כי גם בקיץ יהיו בעיות אחרות של נזילות מים על הגג שיש לטפל בהן בנוסף לרטיבות.

רטיבות בתקרה

בעיית איטום בבית

ייתכן כי בעיית האיטום נמצאת אצל השכן מעליכם או מהדירה לידכם. רטיבות בתקרה מהשכן היא מקרה נפוץ מאוד, ובמקרה כזה יש לעבוד בשיתוף פעולה עם השכן ובעל המקצוע על מנת למנוע דליפת מים מבית השכן אל ביתכם.

במקרים כאלה נשאלת השאלה מי אחראי על הרטיבות בתקרה- אתם או השכן? ברמת העקרון זו אחריותו של השכן לתקן בעיות נזילה אצלו בבית שפוגעות בבית שלכם. יחד עם זאת, פעמים רבות נתקלים בהתנגדות מצד השכן ובהכחשת הבעיה.

במקרים כאלה רצוי להציע להשתתף בעלות התיקון, מתוך הבנה שהבעיה פוגעת גם בכם, והליך משפטי מול השכן יהיה יקר וארוך.

בעיית מערכת ניקוז

במקרה של רטיבות בתקרה מתחת למרפסת או מהגג הבעיה יכול להיות בעיית ניקוז. ייתכן כי מערכת הניקוז במרפסת אינה מתפקדת כראוי.

במקרה כזה עליכם לבדוק בעצמכם שמערכת צינורות הניקוז אינה סתומה על ידי עלים או אדמה, ובמקרה הצורך יש לנקות אותה. אם לא זיהיתם את מקור הבעיה, מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע.

בעיות צנרת

רטיבות בתקרה יכולה להגרם פעמים רבות מבעיה בצנרת. בעיות בצנרת יכולות להיגרם משחיקה או בלאי של המערכת, או מפיצוץ פתאומי של צינור בקיר או בגג.

תופעה זו נפוצה בעיקר בחדרי אמבטיה, כאשר רטיבות בתקרה באמבטיה היא נפוצה מאוד. במקרים כאלה דרך הטיפול מחייבת התייעצות עם גורם מקצוע, שייבחן על ידי כלים מקצועיים את התקלה, יבצע איתור רטיבות ויידע לטפל בה.

מכשירי חשמל

פעמים רבות גם מכשירי חשמל יכולים להוביל לרטיבויות. המקרר, מכונת הכביסה ומכשירים אחרים יכולים לסבול מנזילות מים, שיובילו לרטיבויות בקירות או בחלקים אחרים בבית.

כאשר מזהים רטיבות, יש לבדוק את מכשירי החשמל ולוודא שהתקלה לא נובעת מהם. במקרה כזה, הפתרון יהיה לתקן את מכשיר החשמל, ולבצע תיקונים קוסמטיים בקיר הרטוב.

רטיבות בתקרה

רטיבות בתקרה – מסוכן?

פעמים רבות מדובר על כך שרטיבות בתקרה עלולה להיות מסוכנת. אכן רטיבות בתקרה עלולה להיות דבר מסוכן, אבל לא תמיד. ראשית, יש להסתכל על הרטיבות ולראות האם התפתחו כתמים שחורים או ירוקים עליה. במידה וכן, מדובר בפטרייה או בטחב והדבר עלול להיות מסוכן מבחינה בריאותית.

במקרה שמזהים פטריה שחורה או טחב על אזור הרטיבות, קודם כל יש לנקות את הכתם היטב עם אקונומיקה או תכשירים מחטאים אחרים. פעולה זו יכולה להרוג את הפטרייה והחיידקים שעלולים להצטבר על אזור הרטיבות.

בנוסף, חשוב מאוד לשמור על אוורור ככל הניתן בחדר. אם מדובר בחדר סגור ואטום, לרטיבות תהיה השפעה בריאותית חמורה יותר. גם חדרים לחים או תת-קרקעיים הם מוקד בעייתי עבור רטיבויות מבחינה בריאותית. לכן, יש לטפל בהקדם ברטיבות בתקרה בצורה מקצועית, ובכל מקרה יש לשמור על אוורור החדר וניקוי הכתם.

לסיכום

לסיכום, רטיבות בתקרה עלולה להיגרם ממספר גורמים. לכל גורם יש דרכי טיפול שונות. הגורמים יכולים להיות בעיה בצנרת, בעיית איטום או ניקוז, או בעיה במכשירי החשמל. בכל מצב רצוי להיוועץ בבעל מקצוע שיידע לזהות את הבעיה ולהפנות אתכם לדרך הטובה ביותר לפעול. לבסוף, יש להקפיד על שטיפת הכתמים ואוורור החדרים הנגועים על מנת למנוע בעיות בריאותיות כתוצאה מהרטיבות.

חושדים שיש לכם רטיבות? הזמינו במהירות חברה לאיתור נזילות שתאתר ותטפל לכם בבעיה ללא נזקים בהקדם האפשרי!

ייעוץ בוואטסאפ